Sodo namelio statyba

Sodo namelio statyba

Sodo namą galima statyti be statybos leidimo.

Statybos įstatymas sako jog sodo sklype Statybos įstatymo nustatyta tvarka galima statyti ar rekonstruoti vieną vienbutį gyvenamąjį namą ir jo priklausinius arba vieną sodo namą ir jo priklausinius nerengiant teritorijų planavimo dokumentų ar žemės valdos projektų, nekeičiant pagrindinės žemės naudojimo paskirties ir nepažeidžiant trečiųjų asmenų teisėtų interesų (pagal Sodininkų bendrijų įstatymo 6 straipsnio 6 dalį). Sodininkų bendrijų įstatymo 6 straipsnio 7 dalyje pateikiama, kad mėgėjų sodo sklype statomi statiniai turi atitikti šiuos rodiklius: maksimalus sklypo užstatymo tankis ir statinių išdėstymas sklype turi atitikti Aplinkos ministerijos nustatytus reikalavimus vienbučiams gyvenamiesiems pastatams; gyvenamojo pastato ar sodo namo didžiausias aukštis – 8,5 m; priklausinio (pastato) didžiausias aukštis – 5 m. Taip pat žinotina, kad mėgėjų sodo žemės sklypai, skirti mėgėjų sodininkystei, vieno buto gyvenamosios paskirties pastatams su pagalbinio ūkio paskirties pastatais, kitos (sodų) paskirties pastatams) (žemės naudojimo būdų turinio aprašo 1 punkto nuostata). Jeigu žemės ūkio paskirties mėgėjų sodo žemės sklype jau yra įregistruotas pagalbinio ūkio paskirties pastatas, nesudėtingos kategorijos sodo pastato statyba yra galima.

Nesudėtingasis statinys – tai paprastos konstrukcijos pastatas, kurio didžiausias aukštis yra 8,5 metro, visų aukštų, antstatų, pastogės patalpų ir naudojimo paskirtimi susietų priestatų plotų suma – ne didesnė kaip 80 kvadratinių metrų ir kurio rūsys (pusrūsis) yra ne didesnis kaip vieno aukšto; paprastų konstrukcijų inžinerinis statinys.

Nors projektas ir statybos leidimas ir nereikalingi, vis vien privaloma išlaikyti norminius atstumus tarp gretimuose sklypuose esančių pastatų: pirmiausia, tai yra minimalus 3m atstumas nuo sklypo ribos iki labiausiai atsikišančių pastato konstrukcijų (stogo karnizai, balkonai ir pan.), dar yra priešgaisriniai atstumai, kurie priklauso nuo to, iš ko yra pastatyti statiniai: tarp medinių pastatų privaloma išlaikyti 15m atstumą, tarp medinio ir mūrinio privaloma išlaikyti 10m atstumą, tarp mūrinių pastatų reikalinga išlaikyti 8m atstumą.

Jei norminiai atstumai neišlaikomi (tiek minimalus 3m atstumas iki sklypo ribos, tiek priešgaisriniai), reikalinga gauti rašytinį laisvos formos kaimyninio sklypo savininko sutikimą.

Jei įrengiami kokios nors inžinerinės komunikacijos: šuliniai, nuotekų valymo įrenginiai, vandens gręžiniai, vandentiekis, nuotekos, visi minimalūs sanitariniai atstumai, apsaugos zonos galioja tos pačios, kaip visiems kitiems statiniams. Beje, visi buitinių nuotekų valymo įrenginiai (nepriklausomai nuo vietovės, kur yra sklypas), privalo būti suprojektuoti ir gauti statybos leidimą.

Sodo namą galima statyti tik sodo sklype (t.y. tokiame sklype, kurio naudojimosi būdas yra mėgėjiškų sodininkų bendrijų žemė, o žemės paskirtis – žemės ūkio. )

Kokie šilumos reikalavimai sodo namo iki 80kv.m statybai keliami ? Ar turi būti A+ klasė?

Sodo namui A+ klasė nebūtina. Sodo namui nėra jokių energetinių reikalavimų, nes tai negyvenamosios paskirties namas. Dažniausiai pasirenkama kainos ir šilumos klasės geriausias atitikmuo. Šiuo atveju rinkoje pastebime kad tokia yra tar A ir B šilumos klasės atsižvelgiant į Lietuvoje vyraujančius orus ir vyraujnačias medžiagas.

Sodo namelio pridavimo tvarka

Skirtingai nuo gyvenamo namo statybos, statant sodo namą apie statybų pradžią niekur pranešti nėra reikalinga.

Užbaigus sodo namelio statybą reikia naujam statiniui užsakyti kadastrinę pastato bylą. Dažniausiai ši paslauga įsigyjama pas vietinius matininkus, kurie, pakoreguoja sklypo kadastrinius matavimus – įtraukia sodo namelį ir tada viską užregistruoja Registrų centre.

Statybų inspekcija šiame procese nedalyvauja.

Compare listings

Compare